20 tipů a triků pro OFP missionmakery
aneb co v tutoriálech nenajdete

Autor : Ježuro

K tématu editace misí vyšla již spousta tutoriálů v podstatě o všem, ale přesto si myslím, že těchto dvacet tipů pomůže začínajícím (a možná i zkušeným) missionmakerům ještě zvýšit kvlitu jejich misí. Pokud jste tak ještě neučinili, měli byste si přečíst "Jakys pokus o sumarizaci" od Edy Mrcocha i Silver Falconův článek o OFP designu.
Tyto tipy by měly být jejich jakýmsi "doplněním", taky tady ve většině případů nenajdete konkrétní příkazy, jen rady co kdy určitě dělat/nedělat a na co si dávat pozor. Pořadí, ve kterém jsou tipy napsány, je naprosto nahodilé podle toho, co mě zrovna napadlo. Očísloval jsem to kvůli tomu, aby se na ně dalo dobře odkazovat v případných diskuzích.
Samozřejmě se podle mě nemusíte řídit a dělat vše po svém (ostatně o tom někdy editace misí bývá), ale berte v potaz, že se touhle činností už nějaký ten pátek zabývám a moje postřehy by se vám mohly hodit.



1) Vždy před spuštěním editoru si pusťte nějakou single misi na obtížnost "Kadet". Potom se vám budou při testování mise objevovat waypointy.

2) Když spouštíte radiovou hlášku velitele nějaké skupiny, nedělejte to přes název velitele v editoru, ale použijte příkaz "leader". V momentě, kdy se má původní velitel hlásit, může být už dávno po smrti.

3) Pokud hráč není velitelem své skupiny, dávejte všem z dotyčné skupiny AllowFleeing na 0. Ustupovat přes kilometr zpátky před pěti nepřátelskými vojáky není zábava.

4) Pokud má hráč na začátku nastaveno chování na safe nebo careless (cokoliv, kdy má zbraň na zádech), nastavte mu v nějakou vhodnou dobu před začátkem boje chování na aware nebo combat (prostě aby měl zbraň v ruce). Normálně to nejde poznat, ale když hráč vystupuje z vozidla s klidným chováním, po vystoupení má zbraň na zádech - to může způsobit po nouzovém opuštění tanku uprostřed bitvy velké mínus na váš učet.

5) Když děláte vrtulníkovou misi, ve které má hráč se svým strojem za úkol vyčistit nějakou oblast, nespoléhejte se jen na spínač Strana-Nepřítomen, ale kontrolujte to přes CountType na tanky, vrtulníky, APC, popřípadě auta a lodě. Je skutečně opruz hledat s Cobrou nebo dokonce Thunderboltem ve městě zašité připosrané vojáky.

6) Snažte se hlídat skilly vlastních i nepřátelských vojáků. Myslete na to, že vojáci vložení na mapu přes F1 (Jednotky) mají defaultně skilly daleko vyšší než přes F2 (Skupiny), kde dovednosti závisí na hodnostech.

7) Autosave přes SaveGame aktivujte s rozvahou, není nic horšího, než když se vám hra automaticky uloží v okamžiku, kdy uslyšíte výstřel nepřátelského snipera.

8) Pokud děláte misi bez dabingu, vždy se ujistěte, že při vysílání nějakého velmi důležitého radiového vysílání má hráč čas to všechno číst. Uprostřed boje to asi stíhat nebude, obzvláště při dlouhých textech o neuvěřitelném dějovém zvratu.

9) Pokud děláte misi s dabingem, vždy se ujistěte, že při rozhovoru nebo čemkoli jiném, kdy se z reproduktorů linou hlasy vašich dabérů, nehraje muzika nebo je alespoň pořádně ztlumená. Na co je pak dabing, když přes tu ohranou vypalovačku Lifeless vůbec není slyšet a hráč je odkázán na titulky?

10) Co dokáže opravdu, ale opravdu znechutit hraní mise, je sledování dlouhé úvodní scény v misi po každém restartu. Takže pokud vám nestačí intro a chcete mít cutscénu i po brífingu, VŽDY co nejdříve po jejím konci použijte autosave.

11) Jak už předeslal Eda, pokud už chcete dát do mise vlastní hudbu, dobře si rozmyslete její výběr. To, že se vám nějaká hudba opravdu hodně líbí, ještě neznamená, že ji musíte za každou cenu protlačit do OFP. Pokuste se tyto sklony potlačit a vybírejte hudbu pro situaci, ne situaci pro hudbu (výjimkou jsou samozřejmě speciální videomise a ptákoviny, viz např. diskoška od Vojty).

12) NIKDY nespouštějte cutscénu ve chvíli, kdy je byť i sebemenší možnost zabití hráče nebo jakékoliv jiné negativní reakce, způsobené jeho imobilitou (odpočítávání časového limitu, ústup před přesilout atd.).

13) Samostatnou kapitolou je používání neoficiálních addonů. Opět zde platí pravidlo "méně je někdy více" - nesnažte se vsázet všechno na cizí addony, není v tom ani kapka vaší práce a na to myslete. Taky není příliš moudré požadovat od hráčů stáhnutí dvacetimegového addonu jen kvůli jednomu "opravdu pěkně udělanému tanku" (tedy pokud nehraje nějakou OPRAVDU zásadní roli v misi). Uvědomte si, že spousta lidí z našich luhů a hájů si setsakramentsky rozmyslí, jestli má cenu stahovat nějaké obří addony kvůli vaší misi.

14) Komprese do formátu OGG se vyplatí pro zvuky WAV od velikosti asi 20 - 30kB. Nejsou to žádná závratná čísla, to jenom abyste věděli.

15) Pokud vám pod Windows XP nefunguje generátor souborů LIP, zkuste to ve složce WINDOWS\system32.

16) Zpátky k misím ve vzduchu (vrtulník, letadlo, ...) - když hráč pilotuje, neznamená to automaticky, že MUSÍ potkat několik Šilek. V každé průměrné letecké misi potkáte průměrně 2 Šilky. Kolik jich potkáte v tankových misích? Povětšinou žádnou. Opět dejte na zdravý rozum a umisťujte Šilku tam, kde by mohla být v reálu. Taky si uvědomte, že velení má v drtivé většině případů před posláním vzdušných sil do nepřátelské oblasti detailní informace o protivzdušné obraně nepřítele a ještě před startem se postará o jejich redukci na minimum. Letadla a vrtulníky jsou v armádě to nejdražší železo.

17) Rozhodnete-li se přeci jen obohatit svou misi o dabing, mělo by to stát za to. Na internetu je ke stažení spousta několikamegových misí, ve kterých je dabing přímo na škodu. Z většiny hlásek bývá cítit umělost projevu, nervozita, chvilky zaseknutí v pravidelných intervalech (posunutí jezdce při čtení dlouhého řádku ve stringtablu). Tón hlasu by měl dokonale splynout s náladou mluvčího (toho ve hře, samozřejmě) a nebojte se sáhnout k nespisovným nebo i sprostým slovům (všeho ale samozřejmě s mírou a rozvahou). Ano, i hrdinní američtí paladinové můžou být nechutní sprosťáci.

18) VŽDYCKY se pořádně ujistěte, že se mise JISTOJISTĚ ukončí. Neukončení mise může srazit veškeré původní kvality do zapomnění.

19) Nesnažte se být za každou cenu originální. I klišé s útokem na základnu/obranou základny může být v dobrém technickém zpracování a připravenou atmosférou absolutní bomba.

20) Nepoužívejte nic z primu (objekty se značkou VBS nebo prim na začátku názvu). Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu vyskytne prim v seznamu addonů v mission.sqm, najděte ho a zlikvidujte. Addon prim je appendix české verze OFP a v žádné jiné není. Do pekla s ním!



Jakékoliv reakce mi můžete posílat na můj mail jezuro@post.cz, nebo do guestbooku na našich stránkách http://2dmm.wz.cz.

Ježuro